Pavlovské vrchy

Pavlovské vrx

Oblast Pálavy patří k těm místům, která lidi přitahovala odnepaměti. Můžete se tady vydat do historie a obdivovat památky mikulovské městské památkové rezervace, zříceniny pálavských hradů a v Dolních Věstonicích se dozvědět o tom, jak žili tvůrci Věstonické venuše. Při putování po pálavských přírodních rezervacích můžete vidět vzácné příklady stepí, které zejména na jaře nabízejí překrásnou podívanou na rozkvetlé hlaváčky a kosatce. Najdete tu ale také kus nefalšovaného lužního lesa nebo velmi vzácnou lokalitu se slanomilnou vegetací. O poučení se postarají dvě naučné stezky.

Jestliže patříte k milovníkům moravského vína a zajímá Vás vinařství, můžete poznávat pálavské vinice a sklepní oblasti při putování po naučných vinařských stezkách. Jedna z nich začíná na mikulovském zámku, kde sídlí i muzejní expozice věnovaná vinařství. Prohlédnout si tu můžete i nejslavnější exponát tamního muzea – obří sud. Pálava svou vinařskou tradicí doslova žije. Nejlépe to uvidíte v době sklizně – tedy vinobraní.

Oblast Pálavy můžete poznávat jako pěší nebo cykloturisté na krásných značených trasách. Můžete ji obdivovat z koňského hřbetu, můžete tu sportovat i rybařit.

Nové mlýny

Kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou. Mušovská nádrž s letoviskem Pasohlávky je centrum rekreace a vodních sportů. Věstonická nádrž slouží jako přírodní rezervace.

Mikulov

Mikulov

Město pod Pálavou a barokním zámkem, řadou měšt'anských domů a cenným souborem židovských památek. Muzeum vinařství s obřím sudem, nad městem svatý kopeček s křížovou cestou a kaplí sv. Šebestiána. Centrum Mikulovské vinařské oblasti.


Dolní Věstonice

Archeologické naleziště s doklady nejstaršího osídlení jižní Moravy, muzejní expozice s modelem pravěkého sídliště. Poblíž odkryto slovanské hradiště z 10.-12. století. Světoznámý nález sošky Věstonické Venuše.


 

Nezapomeňte navštívit:


Jen 5 km od nás: Aqualand Moravia

Oblast Pálavy můžete poznávat jako pěší nebo cykloturisté na krásných značených trasách.

Mikulov - historické město pod Pálavou

Perná

Vinařská obec Perná leží v západní části CHKO Pálava asi 6 km severně od Mikulova. Do katastru Perné zasahují národní přírodní rezervace Děvín a národní přírodní rezervace Tabulová. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1305, kdy poslední Přemyslovec Václav III. Obec daroval Orlibu Hendíkovi. V roce 1323 pak Jakub, probošt kláštera kounického, slibuje, že opatří bohoslužbu v kapli svatého Mikuláše. V témže roce, kdy již obec patří k panství mikulovskému, je dle důležité listiny vydané králem Janem Lucemburským nazývána 'Pergen'. Ves od počátku a také až do konce r. 1948 mikulovskému k panství.

Mezi architektonické skvosty jižní Moravy patří farní kostel svatého Mikuláše pocházejí z let 1510-1583. Kromě kostela je památkově chráněna také budova fary z 18. století a tři plastiky na návsi: socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1738, sousoší Nejsvětější Trojice z r. 1865 a empírová kašna z r. 1902. Severozápadně od obce jsou zbytky někdejší kaple sv. Antonína Paduánského vystavěné v roce 1652.

Perenské víno z Purgmanické hory bylo známé daleko široko. Významným okamžikem byl vznik Šlechtitelské stanice vinařské v roce 1946, která se postupně stala významným centrem vinohradnického výzkumu. Prvním významným úspěchem v rámci celé republiky bylo vyšlechtění odrůdy PÁLAVA v roce 1979, další odrůda AURELIUS byla přiznána v roce 1983.